... Közleményük szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetemen Scheuer Gyula, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Kupper András, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Papp Csilla, ...
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utai bejárata. (Photo by Filmacademy.hu.) |
Tények:
- EMMI: A felsőoktatási törvény módosítását kezdeményezi a kabinet - 2014. június 16. 16:23 (Forrás: kormany.hu.) A kormány a felsőoktatási törvény módosítását kezdeményezi, a változtatással lehetővé válik szeptembertől a kancellári rendszer bevezetése a felsőoktatási intézményekben - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere június 16-i budapesti sajtótájékoztatóján.
- Eredményesen zárult a kancellári pályázatok második fordulója - Budapest, 2014. december 23. (Forrás: MTI.) Eredményesen zárult a kancellári pályázatok második fordulója, így abban a nyolc állami felsőoktatási intézményben is hamarosan megkezdhetik munkájukat a kancellárok, amelyekben nem volt sikeres az első pályázat - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kedden az MTI-vel. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere július 28-án huszonkilenc pályázatot jelentetett meg az állami felsőoktatási intézmények kancellári megbízására, és huszonegy intézményben lett sikeres a pályázat. Közleményük szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetemen Scheuer Gyula, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Kupper András, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Papp Csilla, a veszprémi Pannon Egyetemen Kovács Gyula, a Szegedi Tudományegyetemen Devecz Miklós, a Pécsi Tudományegyetemen Jenei Zoltán, a bajai Eötvös József Főiskolán Bohátka Gergely, a Kecskeméti Főiskolán Hegmanné Nemes Sára - a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős jelenlegi államtitkára - nyert a kancellári pályázaton. A kancellári rendszer létrehozásának célja az volt, hogy megszűnjön a felsőoktatásban a "rossz gazdálkodás", és a magyar adófizetők társadalmi elvárásainak is megfeleljen a magyar felsőoktatás intézményirányítása - emelték ki. Az állami felsőoktatási intézmények új irányítási rendszerében a rektor az intézmény első számú vezetője, de a kancellár felel az igazgatási, gazdálkodási, jogi, közbeszerzési, műszaki, informatikai működtetésért.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utai bejárata. (Photo by Filmacademy.hu.) |
- Rektori utasítás 2015/1 - 2015. január 12. (Forrás: Filmakademia.hu) A sajtó részére történő nyilatkozattételről a kancellári kinevezéssel kapcsolatban. Utasítom az egyetem valamennyi oktatóját, nem oktató feladatokat ellátó munkatársát és hallgatóját, hogy a kancellári kinevezéssel kapcsolatban az egyetem és a fenntartó közötti párbeszéd lezárásáig sem a sajtó számára, sem az egyetem honlapján, sem más, a nyilvánosság számára elérhető fórumon – beleértve a közösségi oldalakat is – az SZFE nevében senki ne tegyen nyilatkozatot és ne szivárogtasson híreket. M. Tóth Géza, rektor.
Forrongás a Színművészetin címmel jelent meg a Népszava cikkei között ma egy összefoglaló arról a helyzetről, ami a fenti tények nyomán alakul ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) színpadán.
A kialakult helyzet finoman szólva feszült. Az új kancellár kinevezésének szándéka fűti a hangulatot. Lehetséges, hogy Dr. Papp Csilla személye önmagában sem elég meggyőző (Zugló korábbi jegyzőjeként talán nem a szakmai ajánlólevelek csúcsát tudja felmutatni; illetve megítélésének jelentős részét helyzetben lévő kormányzati kapcsolataival magyarázzák). Tegnap egy olyan tanácskozásra került sor, aminek a formája a rendkívüli szenátusi ülés - vállalva azt, hogy a szenátusi ülés hatóköre egyáltalán nem biztos, hogy elég egy kategorikus nem-re. Amennyiben a felsőoktatási törvényt tekintjük, a rektornak kötelessége kineveznie a kancellár jelöltet, a szenátusi állásfoglalásoktól és nyilatkozatoktól a Felébredett meg sem rezdül.
A tavalyi rektorváltás (Ascher Tamást váltotta M. Tóth Géza, akinek azért kinevezését - valljuk be - támogatta a korábbi rektor és a szenátus), a szervezeti át- és átalakítások (melyeknek azért a végeredménye majdnem mindig szakmailag érett vezetők beválasztása); a legutóbbi diáktüntetés-sorozatban az SZFE diákjainak szerepvállalása, amely óta azért már némi nyugalom megjelent a színpadon;
Nemcsak átpörgetve a világirodalom lapjait, hanem a mai Magyarországot is elnézve megállapítható: kancellárnak lenni jó. Döntés- és jogköre maga a hatalomkoncentráció, és bár három év a királyság, a kancellár funkciója maga kezeli az állami fenntartó gazdasági érdekeit, akármit is jelentsen ez ma, és jelentsen ez majd a jogszabályok és törvények változásainak örvényében holnap.
Ellentétek viszik előre a legjobb drámákat, azoknak összecsapása, végül pedig katartikus megmérkőzésük adják a meg nem unhatatlan, újra- és újravágyott érzelmi megtisztulást. Egyenlőre még csak az ellentétek dinamikáját láthatjuk ezen a színpadon.
A színésztanoncok, meglett színésztanárok, dramaturgok és rendezők az életben játsszák a drámát, mert nincs nyugalmuk, és ez mindig azt hozza, hogy energiáik java részét egy másik harcba ölve, a színházra nem marad annyi, amennyi maradhatna. Na, ezt tudják nagyon az alternatívok: hogy nyomás alatt növesszenek pálmát.
A SZFE negyedéves színművész osztályának Zsótér Sándor rendezte Hamlet előadása. (Photo by Prae.hu.) |