BREAKING NEWS

Buy Easy Magazin Theme Now

Buy Easy Magazin Theme Now

2016. június 30., csütörtök

KÜLPOLITIKAI HÍRBLOKK - 2016. június 30:

After Brexit-party: Eddig Johnson, Gove és May az indulók között;

A CIA igazgatója szerint az Iszlám Állam követte el az isztambuli merényletet

A nyugati katonai körzet megerősítését jelentette be az orosz védelmi miniszter.


Photo by IlSole 24 Ore.
Angol élet a Brexit után: Boris Johnson nem pályázik a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjének tisztségére, így a brit miniszterelnöki posztra sem. Ezt a volt londoni polgármester maga közölte ma délután. Bejelentette indulását viszont még ma délelőtt a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetői tisztségéért - és így a miniszterelnöki posztért - Michael Gove igazságügyi miniszter, szembefordulva eddigi első számú szövetségesével, Boris Johnson volt londoni polgármesterrel. Ugyancsak jelezte indulását Theresa May belügyminiszter, aki szerint London az idei év vége előtt nem fogja aktiválni a brit uniós kilépési folyamatot elindító mechanizmust. A Brexit-párti - vagyis a kilépésért kampányoló - tábor két frontembere Gove és Johnson volt. May - Johnsonnal és a Gove-val ellentétben - a brit EU-tagság fenntartását pártoló tábor tagja volt, de a népszavazás előtti kampányban nem vett aktívan részt.


Photo by Aoa.org.
Újabb fejezetét nyitották meg ma a török uniós csatlakozási tárgyalásoknak; a lépés része a migrációs hullám megfékezésére létrejött Törökország és az Európai Unió közötti alkunak. A felek a pénzügyi és költségvetési politikára vonatkozó 33-as fejezetet nyitották meg. Az EU kiemelte: az unió kész támogatást nyújtani a török reformtörekvésekhez, amelyekre különösen a jogállamiság és az alapvető jogok tekintetében van szükség. Az Európai Unió és Törökország között márciusban létrejött migrációs egyezmény értelmében a felek új lendületet adnak a török EU-csatlakozási tárgyalásoknak, és június végéig megnyitják a tárgyalások költségvetési fejezetét.


Photo by NY Times.
After-Brexit összefoglaló:
Szerdán Brüsszelbe látogatott Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, aki Martin Schulz európai parlamenti elnökkel és Jean-Claude Junckerrel, az uniós bizottság elnökével tárgyalt. A megbeszéléseket követően a skót kormányfő kijelentette: Skócia szándéka az, hogy az Európai Unió tagja maradjon. Megismételte azon kijelentését, hogy a skót nép akaratával ellentétes lenne, ha az Egyesült Királyság kilépésével együtt Skóciát is "eltávolítanák" az európai közösségből. A megbeszélés után a miniszterelnök biztatónak nevezte a találkozót, jóllehet elismerte, hogy nem lesz "könnyű útja" Skóciának.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter ma megerősítette, hogy Párizs nem szeretné, ha a brit uniós kilépést ellenző skót kormány és az Európai Unió között tárgyalások kezdődnének arról, hogyan maradhatna Skócia a közösség tagja. "Európa semmi esetre sem járulhat hozzá a nemzetek széteséséhez, tiszteletben kell tartania a nemzeteket, azok döntenek a jövőjükről, a sorsukról" - mondta el a francia diplomácia vezetője. "Ez rendkívül fontos, különben nincs európai egység" - tette hozzá.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő jelezte, hogy Spanyolország teljes mértékben ellenez bármiféle tárgyalást a lehetséges EU-tagságról az Európai Unió és Skócia között. Madrid régóta vehemensen ellenzi a skótok függetlenedését, mert attól tart, hogy ez precedenst teremtene a Spanyolországban - különösen Katalóniában - aktív szakadár mozgalmak számára.

Francois Hollande francia államfő pedig azt mondta, hogy nem kezdődhetnek külön tárgyalások "az Egyesült Királyság részével". "A (Londonnal folytatott) tárgyalás függvényében lehet majd előrevetíteni azokat a helyzeteket, megoldásokat, amelyek Skóciát érintik" - fogalmazott a francia elnök.


Photo by Global Research.
John Brennan, az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének, a CIA-nek igazgatója tegnap úgy nyilatkozott, hogy az isztambuli repülőtéri merénylet az Iszlám Állam terrortámadásainak jegyeit viseli. A CIA vezetője szerint a terrorcsoport valószínűleg terrorakcióval próbálkozik majd az Egyesült Államok ellen is, vagy a Közel-Keleten, vagy amerikai területen. Brennan már pár héttel ezelőtt a kongresszus egyik bizottsága előtti meghallgatáson is arra figyelmeztetett, hogy nem sikerült meghátrálásra kényszeríteni az Iszlám Államot, és még több támadásra, valamint az úgynevezett "magányos farkas" merénylők gyakoribb feltűnésére lehet számítani Nyugat-Európában. A Külügyi Tanácsban a CIA-direktor kitért a Brexitre, vagyis az Egyesült Királyság Európai Unióból várható távozására is. Véleménye szerint a brit döntés után Európa új és bizonytalan helyzettel lesz kénytelen szembenézni. Ugyanakkor leszögezte: London kilépése az Európai Unióból nem befolyásolja majd az amerikai-brit hírszerzési együttműködést. 


Photo by Digtal Globe.
Oroszország nyugati katonai körzetének megerősítéséről tett bejelentést tegnap Kubinkában Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, a NATO-nak az ország határainál folytatott fokozott tevékenységére hivatkozva. Sojgu közölte: a nyugati katonai körzetbe az idén több mint 2 ezer egységnyi új és felújított haditechnikát vezényelnek, és hogy szerződéses katonai szolgálatra több mint 10 ezer embert választottak ki. Szavai szerint a körzetben a téli időszakban csaknem 300 operatív és harci felkészítési gyakorlatot végeztek az orosz légierő Szíriában szerzett tapasztalataira támaszkodva. Az intézkedések indoklásaként a miniszter azt állította, hogy a NATO katonai aktivitásának növekedése aláaknázza az európai katonai stabilitást, ami ellenintézkedésekre kényszeríti Oroszországot. Szerinte a nyugati katonai körzetben a potenciális fenyegetés semlegesítése érdekében a stratégiai feltartóztatást szolgáló lépések történnek.

Híreink összeállításában a Magyar Távirati Iroda, a Department of State and Foreign Assistance, a Press Servise of European Parliament információit használtuk. 

A hírösszeállítást Tóth Mónika szerkesztette.